Grupa Wsparcia "Amazonki"

Wyjazd do Szczecina

Wiosenna wycieczka Amazonek do Szczecina w dniach od 25 – 27 maja 2018 roku.

Szczecin – stolicę a zarazem największe miasto województwa zachodniopomorskiego, planowałyśmy odwiedzić już dawno. Większość z nas wielokrotnie przejeżdżała przez to historyczne miasto w pośpiechu udając się na zachód Europy. Teraz była okazja aby zapoznać się z nim bliżej. Pomogły nam w tym szczecińskie Amazonki, które czekały na nas na dworcu i towarzyszyły nam w drodze do Domu Św. Józefa w dzielnicy Golęcino, położonej daleko od centrum miasta. Pogoda dopisywała, więc zaraz po zakwaterowaniu wyruszyłyśmy na zwiedzanie.

Oto co w ciągu dwóch dni udało nam się zobaczyć:

  • Ogród Różany zwany "Różanką" – założony w 1928 r. z okazji zjazdu ogrodników. Jedną z atrakcji ogrodu jest „Ptasia Fontanna”, odtworzona z klinkieru i marmuru na podstawie zdjęć i rycin, na wzór budowli przedwojennej.
  • Wały Chrobrego – to taras widokowy o długości około 500m położony na skarpie wzdłuż Odry. Słynny widok miasta tworzą obiekty Muzeum Narodowego w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich, gmach Akademii Morskiej w Szczecinie i Urzędu Wojewódzkiego.
  • Rynek Sienny - główny plac staromiejski w formie prostokąta.
  • Baszta Panieńska i Baszta Siedmiu Płaszczy – zlokalizowane w pobliżu Odry u stóp Zamku Książąt pomorskich. Baszta Siedmiu Płaszczy jest jednym z szeroko rozpoznawalnych symboli miasta Szczecina. W formie stylizowanej chętnie jest umieszczana na godłach, flagach, logach i symbolach różnych instytucji, targów, imprez i wszelkich obchodów związanych z tym miastem.
  • Brama Portowa i Brama Królewska - obie zbudowane w stylu barokowym.
  • Cmentarz Centralny – największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. Udało nam się zobaczyć tylko niewielki fragment tego cmentarza: bramę główną, groby rodzin królów cygańskich, plac z Pomnikiem Braterstwa Broni, zabytkową aleję wysadzaną platanami, zabytkowe nagrobki na terenie lapidarium.
  • Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza - jej siedzibą jest nowoczesny budynek zaprojektowany przez barcelońską pracownię Estudio Barozzi Veiga. Budynek jest laureatem wielu nagród architektonicznych.
  • Teatr Letni – amfiteatr w Parku Kasprowicza, w którym znajduje się też pomnik Heleny Majdaniec i rzeźba plenerowa Władysława Hasiora „Płonące Ptaki”.
  • Siedziba Polskiej Żeglugi Morskiej - z kawiarni na 22. piętrze budynku podziwiałyśmy przepiękny widok na centrum Szczecina i miejsca, które już zdążyłyśmy zwiedzić.

Z pobytu w tym pełnym zieleni mieście zapamiętamy, że pomimo tego, że kojarzone jest ono z portami morskimi, to odległość od centrum miasta do Morza Bałtyckiego wynosi ponad 65 km. Przygnębiające wrażenie robił widok opustoszałych terenów dawnej Stoczni Szczecin, obok których codziennie przejeżdżałyśmy tramwajem, nie produkujących już od dawna żadnych statków. Dodatkową atrakcją naszej wyprawy był rejs stateczkiem turystycznym po Odrze oraz wieczorny spektakl baletowy pt. „Dzieci z dworca ZOO” w teatrze na Zamku Książąt Pomorskich. 

Do zobaczenia na kolejnych szlakach!